- Всі
- Статті
- Акції
IPS проти OLED Битва, яку програють обидві сторони
На даний момент розвитку індустрії дисплеїв ми знаходимося в напрочуд прекрасному положенні. Ми пройшли етапи величезних та крихких моніторів на катодних трубках, пройшли етап зменшення розмірів завдякиLCD та TFT.І на сьогоднішній момент, завдякиIPS та OLED, вилікували купу старих проблем, по суті назавжди
Сучасний дисплей не має жодних проблем з яскравістю, з роздільною здатністю, зі споживанням енергії, якісна передача кольору коштує копійки, і вплив на навколишнє середовище мінімальний. А в майбутньому, завдякиMicroLED, дисплеї нереального дозволу та чіткості будуть навіть у окулярах віртуальної реальності!
Втім, зараз найпопулярнішими є технологіїIPS та OLED. І між ними насправді досить велика різниця.
Традиційно і поверхово вважається, що IPS - це технологія дешева, поширена, з природною перенесенням кольорів, але проблематичним підвищенням частоти кадрів вище умовних 60, і сильною "твердістю". OLED панелі при цьому дорожчі, неприродно кольорові, можуть мерехтіти, але відчутно яскравіші і мають переваги попередниціIPS - TFT- тобто можливість збільшити герцовку та гнучкість панелі.
Ці стереотипи мають ґрунт для існування і були правдивими близько 6 років тому. Дещо досі залишилося, як і було. Наприклад, загальний принцип технологій. IPS-панель складається з крихітних секцій, де міститься купа кристалів та фільтр червоного/синього/зеленого кольорів. При подачі вольтажу кристали обертаються, перекриваючи або пропускаючи світло, яке завдяки фільтру набуває певного кольору та яскравості.
OLED-матрицяпрацює схожим чином, проте замість рідких кристалів маємо органічні сполуки чи певні полімери, які світяться при отриманні струму. Світло проходить крізь фільтр і знову ж таки, забезпечує один із кольорів.
Оскільки для досягнення кольору вIPSсвітло перекривається, а вOLEDвипромінюється - яскравість у останніх завжди вища. І керування окремими областями підсвічування теж, томуOLED-панеліне тільки підтримують по-справжньому чорний колір (у IPS він у кращому випадку дуже темно-сірий), а й підтримуютьHDR, абоHigh Dynamic Range.
Це коли одна з областей на екрані настільки яскравіша за інші, що картинка наближається до контрасту в реальному світі. Чи варто говорити, наскільки краще такий вигляд виглядає? Ну а щодо перенасичених кольорів – у сучасних OLED-панелей це налаштовується. Більше того, якість кольору в OLED можна зробити такою ж, як і в IPS.
Проблеми уOLED, Втім, з'явилися нові. По-перше, старі панелі страждають від вигоряння – тому що органічні елементи не безсмертні. Сучасні панелі від цього не страждають, тому що це вирішується програмно на основі попереднього досвіду.
А ось мерехтіння - це лихо і сучасних панелей, які виробляються дешево чи неякісно. Багатьом людям він буде непомітний і впливати на очі не буде, проте дехто може від цього страждати. На щастя, саме панелей моніторів це майже ніколи не стосується.
Тепер – щоб не заплутатися. ІIPS, іOLED- це лише підвиди дисплеїв. Існують такожTFT (або TN) та VA- це різновиди рідкокристалічних панелей, як іIPS. У випадку зOLEDтакож існують підвиди. Які, втім, між собою відрізняються мінімально і просто робляться за певними патентами. ЦеAMOLED, POLED, Super AMOLED, Fluid AMOLEDі тому подібне. Якість у них залежить не від назви, а від сумлінності виробника та бюджету виробництва.
Що на нас чекає у майбутньому?MiniLED та MicroLED. Це сутьIPSкількість світлодіодів підсвічування у яких радикально більше. І ми отримуємо купу переваг, яку навітьOLEDнадати не може, включаючи абсурдний дозвіл картинки на мініатюрних розмірах. Full HD панель розміром з ніготь? Без проблем. Мінуси - вартість вища за OLED та відсутність гнучкості панелей.
То чому обидві сторони програють? Тому щоOLEDвтратить звання більш преміальної технології, а IPS буде повністю замінено більш досконалою. Так само якIPSсвого часу замінилаТН. Що зовсім не погано, тому що переваги у дисплеїв тільки збільшуватимуться. На відміну від розмірів та ціни цих самих дисплеїв.