Консультація
  • Головна>
  • Блог>
  • Як обрати собі роутер?
28.02.2024
  • Всі
  • Статті
  • Акції

Як обрати собі роутер?

Як обрати собі роутер?

Для сучасної людини роутер - це, по суті, ще одна первинна потреба, на рівні з їжею, повітрям та водою. Бо без Інтернету у високорозвинених країнах вижити не вийде. На щастя для вас, навіть найстаріший та найповільніший з роутерів, які зараз коштують як чашка кави в центрі - забезпечать цю базову потребу. У вас буде і доступ до новин, і до YouTube, і до чатів з близькими - без витрати гігабайт на смартфоні.


Однак, як тільки ви хочете придбати роутер для ПК, бо у вас ПК ігровий і хочеться пограти в мультиплеєр… Тоді найдешевший з роутерів вже не підійде. Вам треба щось дорожче. Тим більше, якщо у вас ПК для геймінга, хоч зібраний вручну, хоч через конфігуратор - у вас мають залишитись фінанси і на оновлення Інтернету.


Перше, на що варто звернути увагу - це кількість гігабітних RJ-45. Це роз’єми для під’єднання інтернет-кабелів, і зазвичай їх більше, ніж три. Один - під WAN, для доступу, власне, до світової мережі через провайдера. І декілька під LAN - для внутрішньої мережі, скажімо - під мережеве сховище або подовжувач Wi-Fi. Я звертаю на це увагу, бо роздача даних по Інтернету не працює як USB по хабу, просто розгалужувачі RJ-45 вам не допоможуть.


Далі - стандарт Wi-Fi. Він важливіший за RJ-45, бо доступ по бездротовій мережі на смартфоні використовується частіше, але зустріти сучасний роутер без підтримки хоч трішечки сучасного Wi-Fi значно складніше, ніж отримати занадто мало RJ-45. До того ж, якщо WAN буде не гігабітним, а, скажімо, лише на 100 Мбіт, то Wi-Fi може і не підтримуватись. Тим не менше - шукайте в характеристиках підтримку як мінімум Wi-Fi 5, або IEEE 802.11ac, або 802.11ac, або просто Wi-Fi 5 ГГц.


Загалом іерархія наступна. Wi-Fi 4, або IEEE 802.11n, або Wi-Fi 2.4 ГГц, найстаріший з адекватно працюючих, у нього найменша швидкість, але найбільше покриття. Wi-Fi 5 відчутно швидший, але покриття менше. Wi-Fi 6, або 802.11 ax, дозволяє поєднувати обидва стандарта в один канал, Wi-Fi 6E в Україні не підтримується, але додає окрему частоту 6 ГГц, і має таке ж позначення - ax.


Чому варто мати підтримку хоча б двох стандартів Wi-Fi? Тому що на стабільність сигналу впливають і джерела Wi-Fi навколо. Якщо всі ваші сусіди використовують канал 2.4 ГГц, то перешкоди приведуть до критичного зниження швидкості у всіх. Якщо ви єдиний, хто придбав роутер з підтримкою мережі 5 ГГц, то перешкод для вас не буде. Ну і відповідно, ситуація з балансом між цима мережами логічна.


Далі - антени. Зазвичай вам достатньо буде від двох до чотирьох. Роутери без антен мають не такий сильний сигнал, а у роутерів, де антен більше чотирьох, зазвичай напрям під геймерів або професійну роботу. Також, сучасні роутери підтримують технологію MU-MIMO. Це протилежність старій технології SU-MIMO. Роутери з SU-MIMO підтримували відправку сигналу на один, і лише один пристрій одночасно.


І у випадку, якщо пристрій підтримує, скажімо, лише 2.4 ГГц, а роутер - 5 ГГц, вся додаткова швидкість використана бути не може. MU-MIMO підтримує одночасне під’єднання багатьох пристроїв з використанням максимального потенціалу роутера.


Ну а все інше - дивіться по ситуації. Чи потрібне вам кріплення на стіну? Підтримка Wi-Fi 6, якщо хочете обрати роутер для ПК і гратись навіть без дроту? Можливо, вам треба порти, швидші за гігабіт? Або підтримка програми на смартфон? Можливо, вам треба підтримка EasyMesh. Чи у вас квартира настільки велика, що єдиним варіантом є Mesh-роутери? Або навіть не-пропріетарний роз’єм під павербанк, щоб блекаути страшні не були?



Попередня стаття
Наступна стаття
Акції